Preživjelim žrtvama i porodicama žrtava izrazio je iskreno saučešće zbog zla koje im je učinjeno i gubitka koji su pretrpjeli.
– Oni koji su ubijeni, vratiti ne možemo, ali s poštovanjem i zahvalnošću čuvat ćemo uspomenu na njih. Generacijama koje dolaze kazivat ćemo o njima kao ljudima, kao sugrađanima, kao prijateljima i komšijama. Oni će nastaviti da žive kroz nas. Spomenik pored kojeg danas stojimo, govori o žrtvi, govori o zlu koje nas je napalo ali i hrabrosti da se borimo, branimo, preživimo, da pred međunarodnim, i domaćim sudovima ali i danas na ovoj komemoraciji o tome svjedočimo – naveo je Lendo.
Dodao je da je naša obaveza da nestale pronađemo, da svakoj žrtvi dostojanstvo vratimo i da svaka porodica dobije priliku da svoje najmilije ukopa i da za njihov grob zna.
– Generacijama koje dolaze, poručujem da država nema alternativu i da interesi države nemaju opoziciju. Njihova je obaveza da nastave da grade Bosnu i Hercegovinu kao modernu, demokratsku i evropsku državu svih njenih građana i naroda, ali da imaju i obavezu da od zaborava čuvaju žrtvu Bošnjaka, Nevesinja ali i žrtvu Bošnjaka širom Bosne i Hercegovine – poručio je Lendo.
Na prostoru Nevesinja je u junu i julu 1992. ubijeno 305 Bošnjaka i 14 Hrvata. Među ubijenim je bilo i 26 djece. Najmlađa žrtva je imala samo sedam dana, a najstarija 92 godine.
Brojne žrtve su pronađene u masovnim grobnicama i jamama, a za desetinama njih se još uvijek traga.