Pod motom “Pamtimo žene silovane u ratu u BiH” u Foči je danas obilježen Međunarodni dan borbe protiv seksualnog nasilja u ratu i 30 godina od počinjenog zločina nad ženama Bosne i Hercegovine. Događaj je počeo ispred sportske dvorane “Partizan”, nekadašnjeg zloglasnog logora koji je bio najveće mučilište za žene na tlu Evrope, a nastavljen je šetnjom do glavnog trga u Foči, gdje je minutom šutnje odata počast svim ubijenim i silovanim ženama na prostoru BiH.
U Foči je početkom agresije, za veoma kratko vrijeme 1992. godine protjerano 22.000 ljudi, ubijeno gotovo 3.000 civila, a za 627 tragaju njihovi najbliži kako bi im mogli klanjati dženazu. Među žrtvama je 586 žena, dok su brojni objekti tokom rata pretvoreni u logore.
Foča je sinonim stradanja naših žena, djevojčica, djevojaka, naših majki. Grad koji je po broju ubijenih, silovanih i nestalih žena nadmašio sve druge sredine u Bosni i Hercegovini. Seksualno nasilje je korištemo kao sredstvo ratovanja i kao oblik etničkg čišćenja! Sama činjenica da je na osnovu presude Haškog tribunala iz 2001. godine, prema kojoj je, po prvi put seksualno ropstvo i silovanje u ratu okarakterisano kao zločin protiv čovječnosti, govori o razmjerama zlocina koji se desio u Foči!
Slični zločini su se dešavali i u drugim mjestima, ali Foča će ostati upamćena po broju žena žrtava. Trećina od ukupnog broja ubjenih građana Foče su žene i sama ta činjenica dovoljno govori o razmjerama zločina! Zlo koje se desilo, koje je počinjeno ima lice, ima ime i prezime i počinioce! Nećemo dopustiti da bol i patnja kroz koju su žrtve prolazile bude zaboravljena, poručila je potpredsjednica FBiH Melika Mahmutbegović.
U znak sjećanja na žrtve silovanja u Foči, na Ćehotinskom mostu u rijeku su spuštene ruže, dok je u zrak simbolično pušteno 30 balona u bojama zastave BiH, u znak minimalne pobjede i pravde za preživjele žene zločina u proteklih 30 godina. Potpredsjednica FBiH Melika Mahmutbegović pridružila se i Mirnoj šetnji povodom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv seksualnog nasilja nad ženama u ratu
“Tragat ćemo za istinom, za našim nestalim građanima, širit ćemo istinu o dešavanjima u Foči i svim drugim mjestima naše Bosne i Hercegovine, da se ovakvi zločini nikada i nijednoj ženi, bez obzira na njenu vjeru, naciju ili bilo koju drugu pripadnost ne dese i ne ponove!
Istina je jedna, samo jedna i na strani je žrtve!”