Visoki predstavnik međunarodne zajednice za Bosnu i Hercegovinu, Kristijan Šmit prilikom gostovanju u programu jedne sarajevske televizije izrekao je uvredljivo poređenje sa elementima historijskog revizionizma izjednačivši rahmetli prvog predsjednika Aliju Izetbegovića sa presuđenim ratnim zločincem i arhitektom srebreničkog genocida Ratkom Mladićem.
Poređenje visokog predstavnika snažno osuđujem i smatram je neprimjernom pozicije koju obavlja, institucije koju predstavlja i obaveze koja mu je Aneksom 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma dodijeljena.
Alija Izetbegović bio je ugledni intelektualac i autor, poštovan i cijenjen državnik, čovjek koji je dao nemjerljiv doprinos obnovi državnosti Bosne i Hercegovine i odbrani od agresije. Riječima visokog predstavnika Paddy Ashdowna iz govora koji je saopćio na dženazi rahmetli prvog predsjednika „…osoba koja je uradila više nego bilo ko drugi da osigura opstanak moderne države Bosne i Hercegovine.“
U svojstvu generala Armije Republike Bosne i Hercegovine svjedočim da je u najtežim okolnostima agresije rahmetli Alija Izetbegović u svojstvu Vrhovnog komandanta Armije Republike Bosne i Hercegovine sa ponosom isticao njen multietnički karakter i zahtijevao da Armija Republike Bosne i Hercegovine primjerom svoje časne borbe u skladu sa međunarodnim humanitarnim pravom, štiti i promoviše društvene vrijednosti koje smo branili i stvori prethodne uslove za izgradnju modernog demokratskog društva u Bosni i Hercegovini.
Poređenje visokog predstavnika jednako je uvredljivo i neprihvatljivo kao i izostanak reakcije na poređenje sa presuđenim ratnim zločincem, onih u čijem je programu rahmetli prvi predsjednik Alija Izetbegović saopćio svoju posljednju izjavu. Izjavu u kojoj je pozvao da svi budemo i Bošnjaci i Srbi i Hrvati ali da ipak budemo malo više Bosanci.
Historijski revizionizam kao sredstvo ostvarivanja političkih ciljeva, predstavlja stvarnu i neposrednu opasnost. Iz toga se izvodi obaveza davanja doprinosa snaženju kulture sjećanja, onoj koja je utemeljene na utvrđenim historijskim i pravnim činjenicama i da takve činjenice ugrađujemo u udžbenike iz kojih će buduće generacije sticati znanja o između ostaloga časnoj borbi Armije Republike Bosne i Hercegovine i njenom Vrhovnom komandantu.