Potpredsjednik Federacije BiH Refik Lendo prisustvovao je danas u Foči obilježavanju Međunarodnog dana borbe protiv seksualnog nasilja nad ženama u ratu.
– Danas, ovdje u Foči obilježavamo Međunarodni dan borbe protiv seksualnog nasilja u ratu, utvrđen Rezolucijom Generalne skupštine UN 69/293.
– Internacionalizaciju ovog dana prije svega dugujemo žrtvama. Hrabrost da se bore, da svjedoče i da ustraju na putu istine i pravde, omogućila nam je da danas obilježavamo Međunarodni dan borbe protiv seksualnog nasilja u ratu i da pošaljemo snažnu poruku da stojimo ruku pod ruku sa svima koji se protiv zla bore i koji se bore da zlo spriječe, naglasio je ptpredsjednik Lendo.
Kroz društveni rad i javno djelovanje žrtve se bore za istinu i pravdu ali i za ostvarivanje osnovnih prava koja im pripadaju. Ovim putem pozivam sve nosioce izvršne i zakonodavne vlasti na svim nivoima u Bosni i Hercegovini da poduzmu sve potrebne mjere i radnje iz svojih nadležnosti kako bi se žrtvama silovanja i seksualnog nasilja omogućilo da svoja prava i ostvare, poručio je potpredsjednik Lendo.
U toku agresije na Bosnu i Hercegovinu sistemska silovanja, seksualno nasilje i seksualno ropstvo kao zločin protiv čovječnosti izvršeni su u brojnim mjestima i gradovima. Žrtve su bile hiljade žena, djevojčica i muškaraca. Međutim u Foči je pored velikog broja žrtava, zločin izvršavan na posebno okrutan način.
O obimu i težini izvršenih zločina u Foči govori presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju u predmetu “Kunarac i ostali”. Sud je utvrdio da je na području Foče s ciljem da bude korišteno kao sredstvo ratovanja, planirano i izvršeno sistemsko silovanje i seksualno nasilje žena i djevojčica. Najmlađa žrtva silovanja imala je 11 godina, a najstarija 70. godina života.
Radi svih okolnosti zločina u Foči, Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju, prvi je put u praksi međunarodnog prava, silovanje, seksualne nasilje i seksualno ropstvo, kvalifikovao kao zločin protiv čovječnosti.