Bosna i Hercegovina i njeni građani dio su evropske porodice demokratskih, ljudskih i opće prihvaćenih vrijednosti koje su ugrađene u Evropsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda i Povelju Evropske unije o osnovnim pravima.
Uvjeren sam da samo i isključivo na tim vrijednostima možemo i moramo graditi našu budućnost, ali preduslov je suočavanje s prošlošću, priznavanje da je u Srebrenici planiran i izvršen genocid i učenje iz presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju.
U Narodnoj skupštini Republike Srpske jučer je usvojen izvještaja kojim se suprotno svim gore navedenim vrijednostima negira genocid u Srebrenici. U nosioce anticivilizacijskih vrijednosti upisali su se svi oni koji su uzeli učešće u sačinjavanju i objavljivanju ovog izvještaja.
S jedne strane su oni koji se oslanjaju na pravne činjenice sa snagom sudskih presuda Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, a s druge strane nalaze se oni koji negiraju presude, koji grubo umanjuju i negiraju planirani i izvršeni genocid u Srebrenici i koji veličaju presuđene ratne zločince.
Još jedan važan korak u afirmaciji kulture sjećanja na genocid u Srebrenici i borbe protiv negiranja i grubog umanjivanja genocida jeste i usvajanje Rezolucije o genocidu u Srebrenici. Moralni i civilizacijski ciljevi Rezolucije su dostojanstveno čuvanje sjećanja na žrtve genocida. Važno je da se okupimo i pružimo podršku naporima da Rezolucija o genocidu u Srebrenici bude usvojena.
Usvojeni Izborni zakon Republike Srpske u sadržaju je očigledno suprotan Ustavu Bosne i Hercegovine. Njegov je cilj protivpravna promjena raspodijeljenih nadležnosti između države i administrativnih jedinica, suspenzija ustavnog i pravnog poretka i prouzrokovanje takvog stanja u kojem se država pokušava onemogućiti da organizuje i provede fer, slobodne i demokratske izbore.
Ovaj i slični zakoni u konačnici imaju razorne posljedice na pravnu sigurnost, vladavinu prava i integritet izbornog procesa.