Javni radiotelevizijski servis Bosne i Hercegovine nije samo medijska kuća već državna institucija od značaja za medijsku, kulturnu, obrazovnu, zabavnu i sve druge sfere života našeg društva. Prije svega to je institucija koja je tokom decenija svoga postojanja proizvela novinare i javne radnike koji su ostavili trajan i dubok trag u našem društvu i državi. Ova institucija izložena je destruktivnom dejstvu srpskih i hrvatskih nacionalnih politika jer je državna institucija, a konačni cilj je prekid poslovanja i gašenje BHRT-a.
Saznanja iz medija koja čitam i okolnosti kojim svjedočim, a tiču se teške finansijske situacije u kojoj se Javni radiotelevizijski servis nalazi duboko su me zabrinule. Posebno zabrinjava činjenica da politički subjekti Trojke koji čine vlast u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine odbijaju da na jasan i pravilan način identificiraju problem i isti riješe.
Problem je sadržan u činjenici da radio televizija RTRS duguje na ime taksi i drugih naknada više od 80 miliona KM Javnom radiotelevizijskom servisu Bosne i Hercegovine. Resorni ministar kao ni drugi ministri u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine nisu kazali ništa o ovom dugu. Takav odnos vlasti izaziva duboku zabrinutost i dovodi u pitanje bilo kakvu dobru namjeru da ovaj problem dugovanja RTRS bude riješen.
Jačanje institucionalnih kapaciteta i pravnog okvira funkcionisanja Javnog radiotelevizijskog servisa Bosne i Hercegovine kroz usvajanje sistemskog i sveobuhvatnog zakona kojim će biti osigurano da svi građani Bosne i Hercegovine jednako uplaćuju radiotelevizijsku taksu predstavlja prioritet na kojem vlasti bez odlaganja moraju da rade. Zaštita i jačanje državnih institucija znači i jačanje države, a država nema opoziciju niti ima alternativu.