Povodom 30. godina od formiranja Armije RBiH, potpredsjednica FBiH Melika Mahmutbegović prisustvovala je otvaranju izložbe i okruglom stolu “Žene borci Armije Republike Bosne i Hercegovine” koji je održan danas u Domu oružanih snaga Bosne i Hercegovine. U svom obraćanju potpredsjednica Mahmutbegović istakla je da se prvi put na ozbiljan način govori o značaju žene u oslobodilačkom ratu. Bez žena, njihove uloge, mislim da rezultat odbrane BiH bi bio drugačiji – izjavila je Mahmutbegović.
“Učesnice današnje tribine trebaju osvjetliti ulogu žene u odbrani Bosne i Hercegovine i glasno reći da je Bosanska žena bila najljuća oštrica naše pobjedonosne Armije. Govoreći o njenoj odvažnosti, rah. predsjednik Izetbegović je kazao: „Hrabrost bosanske žene, njena snaga i ponos, bile su jedan od odlučujućih činilaca u borbi Bosne i naroda za opstanak.“ Toj bosanskoj ženi danas dugujemo zahvalnost i divljenje koje nas obavezuje! Bosansku ženu je krasila i krasi snaga, odvažnost, domoljublje, osjećajnost prema ranjenim i slabim. Svojom senzibilnošću je bila faktor okupljanja, a svojim herojstvom podstrek i snaga ostalim borcima u borbi za odbranu domovine.
Ponosna sam na činjenicu da sam bila u prilici biti jednim malim dijelom odbrambene snage, kakva je bila Armija Republike Bosne i Hercegovine. Okolnosti, borbe na Kupreškoj visoravni su početkom aprila 1992. godine odredile početak mog angažmana u Armiji R Bosne i Hercegovine. Druge bosanske žene su uzele oružje i krenule na prvu liniju. Mnoge od njih su dale svoje živote na tom časnom putu. Njih, nažalost danas nema među nama, ali je naša trajna obaveza da ih spominjemo, da ih se sjećamo i da ih nikada ne zaboravimo. One su heroine našeg naroda, a njihova visoka ratna priznanja moramo čuvati kao našu nacionalnu zaostavštinu. Čuvajmo trajno uspomenu na njihova imena i njihove zasluge! Te izvanredne žene predstavljaju inspiraciju za cjelokupan ljudski rod, ali je obaveza nas, koji smo njihovi savremenici i sunarodnjaci veća i opominjuća. O njima moramo snimiti više filmove, napisati knjiga, a njihovim likovima oslikati murale. To im dugujemo, dugujemo njihovoj djeci i njihovim porodicama. Neka ovaj skup bude naše zajedničko međusobno obećanje da ćemo u budućnosti uraditi više, jer borba za očuvanje Bosne i Hercegovine nije završena. Državu Bosnu i Hercegovinu pokušavaju predstaviti nemogućom, postoje političke snage koje svojim potezima osporavaju i podrivaju Bosnu i Hercegovinu. Svjedoci smo blokada rada institucija, prijetnjama secesijom i preuzimanja nadležnosti sa države na entitete.
Međutim, mi smo svjesni svojih zaduženja i poznat nam je pravac kretanja koji vodi putem dostojanstva i slobode naših naroda i građana Bosne i Hercegovine. Za održivost tih vrijednosti, nijedna cijena nije prevelika. Nećemo posustati! Mi nemamo izbora niti dvije domovine. Naša domovina je Bosna i Herecgovina, jednako široka i velika za sve one koji je vole.
To glasno i jasno poručujemo sebi i drugima!
Budimo odlučne, hrabre, jedinstvene, nastavimo raditi kako smo naučile u odbrani i zaštiti države Bosne i Hercegovine jer istinska i prava snaga leži u jedinstvu žena!
Drage pripadnice i pripradnici Armije Bosne i Hercegovine, od srca vam čestitam tridesetu godišnjicu osnivanja Armije Republike Bosne i Hercegovine. Uz želju da još dugo godina mi i generacije koje slijede, slave ovaj dan, u mirnoj i prosperitetnoj Bosni i Hercegovini.”
Projekt je realizovao Arhiv Federacije BiH u saradnji sa Udruženjem “Žene borci 92-95”, JU Arhiv Unsko-sanskog kantona i JU Muzej Tešanj.